Hoşgeldiniz  

Tunceli Barosu: Murat Yıldız olayı araştırılıp kamuoyu ile paylaşılsın

İkrar-HA1 | 12 Mayıs 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Tunceli Barosu: Murat Yıldız olayı araştırılıp kamuoyu ile paylaşılsın

İKRAR – Dersim’de İHA’ların bombardımanı ile hayatını kaybeden Murat Yıldız için Tunceli Barosu yazılı bir açıklama gerçekleştirdi. Baro Yönetim Kurulu adına gerçekleştirilen açıklamada “Murat Yıldız olayı bütün yönleri ile araştırılıp, kamuoyu ile paylaşılsın” denildi.

Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Aşağıtorunoba köyünde yaşayan ve 7 Mayıs’ta hayvanları için yayla yeri tespit etmek için aracıyla evden ayrılan Murat Yıldız adlı yurttaş, aracıyla birlikte Ağaçpınar köyünde İHA’ların bombardımanı sonucu yaşamını yitirmişti.

Tunceli Barosu tarafından gerçekleştirilen yazılı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

“Ovacık Savcılığı DNA için anne ve babadan kan istemiş, aile Malatya’ya gidip çocuğunu teşhis edemediği için tekrar Dersim’e dönüp Savcılık üzerinden işlemleri yürütmektedir. Ancak araç içinde çıkan malzemeler kürek, kafes, tel ve araç Murat’a ait olduğundan Murat’ın ölümüne %99 olarak bakılıyor. Ancak daha DNA eşleşmesi kesinleşmemiş durumda. Ailenin isteği ‘çocuğun öldü’ diyenlerin,  bir an önce çocuğunu kendilerine vermesi! Aile olayın bütün yönüyle araştırılıp sorumluların cezalandırılmasını talep ediyor.

Dersim Barosu olarak başka Muratlar ölmesin diyoruz! Kadınların, çocukların ve her yaştan insanlarımızın yaşam hakkını ihlal edenleri dünyanın neresinde olursa olsun ülkemizde ve coğrafyamızda da kınıyor, sorumluların yargılanmasını ve gerekli cezalarla cezalandırılmalarını talep ediyoruz. Yaşam hakkı en kutsal haktır. Bu hak olmadan diğer haklar kullanılamaz. Murat Yıldız olayının tüm yönleriyle aydınlatılması ve sorumlularının yargı önüne çıkarılması için Dersim Barosu olarak  takipçi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyor, ailemizin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.”

 

Tunceli Barosu adına gerçekleştirilen açıklamada ayrıca ilgili makamlarca cevaplandırılması için şu sorular soruldu;

  • Birincisi ve en önemlisi, operasyon bölgesine başkaları bırakılmamışken Murat Yıldız neden o bölgeye bırakıldı?
  • SİHA ve İHA görüntüleri mutlaka vardır. Bu görüntüler neden paylaşılmıyor?
  • Operasyon bölgesine halen neden kimse alınmıyor?
  • Bu olaya ilişkin neden açıklayıcı bir bilgi yok?
  • Yakın köylüler ‘iki adet patlama oldu sonuncusu çok sesliydi ve alev topuydu’ dediler.  Bu patlamalar nasıl gerçekleşti?
  • İnsanların cesetleri nasıl tanınmaz hale geldi?

 

İKRAR HABER AJANSI

(HABER MERKEZİ)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.