Hoşgeldiniz  

Tunceli Valisi, Cemevi dedeleriyle Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti

İkrar-HA1 | 14 Kasım 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Tunceli Valisi, Cemevi dedeleriyle Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı’nın daimi muharrem iftar programlarının konuğu olarak devletten çeşitli mevki ve makamlar alan Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt ve Cemevi dedeleri AKP’nin ittifak ortağı MHP’ye de sempati duymaya başladılar. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli adına Elazığ Valiliği ve Belediyesi tarafından yapılan hatıra ormanında ağaç dikimine katıldı. AKP’li Elazığ Belediyesi’nden böyle bir proje olması beklenir… İşin şaşırtanı ise Tunceli Cemevi Başkanı ve aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Tunceli İl Müdürü olan Ali Ekber Yurt ile Cemevi Dedelerinin Devlet Bahçeli’den randevu alıp görüşmesi, gerekçe ise daha da şaşırttı; AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kurduğu Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın Devlet Bahçeli’nin verdiği destek. Çünkü MHP’nin de Danışma Kurulu’na 3 isim önereceği ve 1 Başkan Yardımcısını belirlemekte rol alacağının kuliste konuşuluyordu. Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’un iktidar ve iktidar ortaklarına olan ilgisi gerek Dersim halkında gerekse de Alevi kurumlarından eleştirilere neden oluyor. 

Tunceli Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt ve beraberindeki Cemevi Dedeleri ile birlikte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den randevu alıp, kurulan Cemevi Başkanlığı için verdiği destek için teşekkür ettiler. Fotoğrafın Valilik tarafından paylaşılmasının hemen sonrasında da kentte büyük tartışmalar başladı. Dersim halkına rağmen inatla, ısrarla devletten yana taraf olan, devletin zulüm eli olarak dönüştürdüğü cemevinde üye dahi kabul edilmiyor. Dersim merkezde bulunan tek cemevine düşünün Dersimliler üye olamıyor, Cemevi’nin işleyişine müdahil olamıyor. Tunceli Cemevi Başkanı olan Ali Ekber Yurt, aynı zamanda Aile Bakanlığı’nın Tunceli’de ki en önemli memuru. Devlet Bahçeli’yi birlikte ziyaret ettikleri Tunceli Valisi’nin ilk icraatı Ali Ekber Yurt’u Aile ve Sosyal Politikalar Tunceli İl Müdürü olarak atamak olmuştu. Aleviler Türkiye’nin her kentinde kurulan ve görüşleri kabul edilmeyen Cemevi Başkanlığı’na tepki gösterirken, TBMM önünde darp edilip hastanelik olurken Tunceli Cemevi Başkanı ve memur dedeler Devlet Bahçeli’yi ziyaret ederek teşkilatın kurulması için verdiği desteğe teşekkür ediyorlar. 

 

Bekir Yıldız

İKRAR HABER AJANSI

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.