Hoşgeldiniz  

TÜRK-İŞ “4 Kişilik ailenin yoksulluk sınırı 10 Bin TL’yi aştı”

İkrar-HA1 | 27 Ekim 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

TÜRK-İŞ “4 Kişilik ailenin yoksulluk sınırı 10 Bin TL’yi aştı”

İKRAR – İktidara yakınlığı ile bilinen TÜRK-İŞ tarafından yapılan araştırmada ekim ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 3.009 TL olarak belirlenirken yoksulluk sınırı 10.076 TL oldu. Bekar bir çalışanın ise yaşama maliyeti 3.772 TL olarak hesaplandı.

Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın Ekim 2021 sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, bu ay 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı 3 bin 93 lira oldu.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı ise 10 bin 76 lira olarak belirlendi.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti de aylık 3 bin 772 lira olarak hesaplandı.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,45 arttı.

Yılın 10 ayında fiyatlardaki artış yüzde 19,43’ü buldu. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 24,61 oldu.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.