Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin en borçlu belediyesi AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu

İkrar-HA1 | 06 Nisan 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Türkiye’nin en borçlu belediyesi AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu

İKRAR – Belediyeler ve bağlı idarelerin kamuoyuna olan borçları hesaplandı. Yapılan hesaplamalarda her türlü yasal imkanı kolay bir şekilde elde eden AKP’li belediyeler borç konusunda ilk sıralarda yer alıyor. Borçlanma yetkileri bakımından herhangi bir sorun yaşamadan başkanlar dilediği planlamaları yapıyorken muhalif belediyeler borçlanmadan kendi öz imkanları ile projeler hayata geçirmeye devam ediyor. 17 Yıldır AKP’li Belediye Başkanları tarafından yönetilen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en borçlu belediyesi olduğu ortaya çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kamu Borç Yönetimi Raporu, kaynak dağılımında her zaman aslan payını alan AKP’li belediyelerin borçlanmada da birinciliği kaptırmadığı ortaya çıktı. Rapora göre, “Hazine Alacak Stoku” 2021 yılının sonunda 20 milyar 622 milyon TL’ye ulaştı. Hazinenin toplam alacağının 10 milyar 471 milyon TL’sini yerel yönetimlerin borçları oluşturdu.

Belediyelerin Hazine’ye olan toplam borcunun yüzde 44,26’sını AKP yönetimindeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden kaynaklandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borcu, 4 milyar 635 milyon TL oldu.


HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.