Hoşgeldiniz  

Uluslararası Af Örgütünden Hapishanelerde Bulunan Düşünce Suçluları için İmza Kampanyası

İkrar Haber Ajansı Muhabiri | 30 Mayıs 2020 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Uluslararası Af Örgütünden Hapishanelerde Bulunan Düşünce Suçluları için İmza Kampanyası

Uluslararası Af Örgütünden hapishanelerde bulunan Düşünce suçluları için imza kampanyası

Uluslararası Af Örgütü, “acil eylem” çağrısı olarak, Covid-19 salgını sırasında Türkiye’de yüksek risk altında bulunan ifade ve düşünce özgürlüğünden dolayı tutuklu bulunanların serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı.

Uluslararası Af Örgütü desteğiyle, “acileylem.org.tr” sitesinden yapılan açıklamada, Siyasetçi   Selahattin Demirtaş, yazar Ahmet Altan ile iş insanı Osman Kavala gibi birçok ismin TBMM’de çıkartılan son aftan yararlanamadığı belirtildi

İmza kampanyası metninde, “Covid-19, Türkiye’de kaygı verici bir hızla yayılmaya devam ederken, aşırı kalabalık ve hijyenik koşullardan yoksun durumda bulunan cezaevlerindeki binlerce mahpusun ve cezaevi personelinin hayatı daha büyük risk altında” denildi.

İmza kampanyasına destek istenen metinde ayrıca şu görüşlere yer verildi: “13 Nisan’da 90 bine yakın mahpusun erken tahliye edilmesini öngören yasa Meclis’ten geçti. Fakat bu yasa, gazeteciler, insan hakları savunucuları ve yalnızca haklarını kullandığı için terörle mücadele yasaları kapsamında haksız yere cezaevinde tutulan diğer kişiler ile tutuklu yargılananlar da dahil olmak üzere erken tahliye edilmeyi hak eden birçok kişiyi kapsam dışında bırakıyor. Adil olmayan bir şekilde cezaevinde tutulmaya devam edilen kişilerin serbest bırakılması ve cezaevlerinde kalmaya devam eden kişilerin toplumun geneline sunulan sağlık imkanlarından yararlanabilmesi için çağrıda bulun. İmzacı ol!”

#İkrarHaberAjansı #ikrarhaberajansi #Haber #AleviHaber #Alevi #HaberAjansı #AlevilerinSesi #AleviHaberleri #Cemevi #AfÖrgütü

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.