Hoşgeldiniz  

Yıllar sonra katillerin isimlerini anıttan sildiler

İkrar-HA1 | 11 Mayıs 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Yıllar sonra katillerin isimlerini anıttan sildiler

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Madımak Katliamı Şehit Aileleri’nin mücadelesi sonucu Sivas Valiliği İl Özel İdaresi’ne bağlı Bilim ve Kültür Merkezi olarak kullanılarak hala utanç müzesi olarak dönüştürülmeyen Madımak Oteli’nin girişinde bulunan Katliam Anıtında katledilen mazlum canların yanında onları katletmek için ölen 2 katilin ismi silindi. 

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli yaşanan katliamdan bugüne dek katledilen canların isimlerinin yanında katliamcı 2 kişinin de isimleri yazılmıştı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Madımak Şehit Ailelerinin girişimleri sonucu Sivas Valiliği Madımak Oteli (bugün Bilim ve Kültür Merkezi) girişinde bulunan anıttan katillerin isimlerini sildi.

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sivas Şube Başkanı Hidayet Yıldırım: “Bugün önemli bir haber aldık. Otelin içerisinde katliamda yaşamını yitiren 33 canımızın yanı sıra orada çalışan iki otel çalışanı ve iki de dışarıda ‘yakın yıkın’ diye bağıran katillerin isimleri yazılmıştı. İki katilin adının oradan silinmesi için birçok eylem yaptık. Her yerde bunları dile getirdik. Bu iki katilin ismi Ahmet Alan ve Hakan Türkyılmaz. Şimdi orada 37 değil de 35 isim yazılı. Verdiğimiz mücadele ile bu iki katili oradan dışarı atmış olduk. Aleviler için bu bir kazanımdır. Emeği geçen tüm partilere, derneklere, kurumlara teşekkür ediyoruz. Madımak Oteli Utanç Müzesi olmalıdır. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

HABER MERKEZİ

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.