Hoşgeldiniz  

Yüksek Seçim Kurulu Kentlerin çıkaracakları Milletvekilleri sayılarını ilan etti

İkrar-HA1 | 05 Nisan 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Yüksek Seçim Kurulu Kentlerin çıkaracakları Milletvekilleri sayılarını ilan etti

İKRAR – Yüksek Seçim Kurulu tarafından uzun bir süredir TÜİK ile işbirliği içerisinde kentlerin nüfus hesaplamaları çalışmaları ve bu rakamlara göre de milletvekili kontenjanlarında yaşanacak değişiklikler ile ilgili karar gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlandı. YSK bir önceki açıklamasına nüfusu azaldığı için vekil sayısı 2’den 1’e düşürülen Dersim’in Milletvekili sayısını yeniden 2 olarak duyurdu. İstanbul 98, Ankara 36, İzmir 28 ve Bursa 20 Milletvekili çıkaracak. 

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında YSK Başkanlığı tarafından yayımlanan kararda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görev yapacak 600 milletvekilinin illere göre dağılımı belirlendi. Kararda, seçimde hangi ilden kaç Milletvekili çıkarılacağı ve illerin kaç seçim bölgesinden oluşacağı aktarıldı.

Dağılımın ve oluşturulan seçim bölgelerinin, Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) alınan güncel nüfus verilerine göre yapıldığı belirtildi. Yayımlanan 124 numaralı YSK kararında, 18’den fazla milletvekili çıkaracak olan Ankara ve İstanbul’un 3 seçim bölgesine, İzmir ve Bursa’nın 2 seçim bölgesine ayrıldığı aktarıldı. Diğer illerin ise 18’den az milletvekili çıkardığı için tek bölge halinde seçime gireceği ifade edildi.

Buna göre; Ankara 3 seçim bölgesinden toplam 36, İstanbul 3 seçim bölgesinden toplam 98, İzmir 2 seçim bölgesinden toplam 28 ve Bursa 2 seçim bölgesinden toplam 20 milletvekili çıkararak TBMM’ye gönderecek.

Yaşanan göç dalgasının en çok etkilediği il olan Dersim’de HDP, CHP ve SMF işbirliği içerisinde Dersim’den başka bir kente ikametgahını taşıyanların yeniden Dersim’e geçmeleri için kampanya düzenlendi. Bu kampanya kapsamında nüfus %7,6 artış gösterdi ve Dersim’in vekil sayısı yeniden 2 oldu.

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.