Hoşgeldiniz  

Yüksekokul binasını emniyet yapıp emniyetin eski binasını da yüksekokul yaptılar

İkrar-HA1 | 24 Mart 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Yüksekokul binasını emniyet yapıp emniyetin eski binasını da yüksekokul yaptılar

İKRAR – Harran Üniversitesi’ne bağlı Ceylanpınar Meslek Yüksek Okulu’nun 2015 yılında dönemin Bakanları, Milletvekilleri, Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanının katıldığı bir törenle açılmış ve üniversite için yapılan bina Türkiye çapında başarılı bir proje olmuştu. Ancak Harran Üniversitesi ile Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü kendi aralarında bir protokol imzaladılar. Protokole göre Türkiye çapında başarılı bir kampüs olarak hayata geçirilen Meslek Yüksek Okulu binası Ceylanpınar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne devredildi. Emniyet Müdürlüğü’ne ait eski harabe denilebilecek bina ise Harran Üniversitesi’ne verildi. Üniversite maddi imkansızlıklar dolayısıyla tadilat yapamadığı için de binlerce öğrenci daha yeni yapılan ve bir yıl kullanılan binasından metruk bir yapı olan yeni binasına taşındı. Taşınma ve protokol ile ilgili birçok isimden tepki geldi.

Harran Üniversitesi kaynaklarından edinilen bilgiye göre binaların devredilmesi teklifi, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden geldi. MYO binasının ilçe binasına uzak olması ve yol sorununun olması nedeniyle öğrencilerin okulu pek tercih etmediğini söyleyen kaynaklar, “Öğrenciler okulun merkezi bir yerde olmasını istiyordu. Emniyet Müdürlüğü MYO binasının kendilerine uygun olduğunu söyledi. Kendi binalarını da üniversiteye devretme teklifini ilettiler. Üniversite senatosu bu teklifi yerinde bularak kabul etti. Üniversite ve emniyet müdürlüğü arasında 10 yıllık protokol imzalandı. Emniyette mevcut binasının tadilatını yaparak üniversiteye teslim edecek. Oradaki öğrenci sayısı MYO’nun yerinden dolayı az, öğrencilerin daha çok tercih edebilmesi için bu yönde bir karar alındı” ifadelerini kullandı.

Okulun merkeze taşınmasıyla birlikte atıl durumda kalan 200 kişilik kız yurdu Ceylanpınar Belediyesine tahsis edildi. Eski belediye binası ise meclis kararı ile Ceylanpınar Adliye Sarayı’nın yetersiz olduğu gerekçesiyle adliyeye kiraya verildi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal ise devirlerle ilgili sosyal medya hesabından eleştirilerde bulundu. Tanal yaptığı paylaşımlarda; “Güler misin ağlar mısın? #Şanlıurfa Harran Üniversitesi bünyesindeki Ceylanpınar Meslek Yüksekokulu’nun binasını, Mayıs 2015’te davulla zurnayla açtılar. Servet akıtılan Ceylanpınar ilçesindeki yüksekokul binasını, yol sıkıntısı ve altyapı eksikliğini gerekçe göstererek yıllarca atıl durumda bıraktılar. Sonrasında yüksekokul binası ve bağlantılı yurt binasını İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis ettiler. Adına sonradan “Tarım” eklenen Ceylanpınar Meslek Yüksekokulu öğrencileri ise halen Şanlıurfa merkezde sığıntı gibi eğitim görüyor. Emniyet’in Ceylanpınar’daki eski püskü binasının Ceylanpınar Tarım Meslek Yüksekokulu öğrencilerine tahsis edilmesi de bu aralar gündemde. Eğitim yuvası olarak planlanıp inşa edilen binayı, emniyet müdürlüğü yapmak, karakolu da yüksekokul binasına dönüştürmek hangi aklın ürünü? Bu nasıl liyakatsizlik, öngörüsüzlük, iş bilmezliktir? Madem ulaşım ve altyapı sıkıntısı olacaktı neden Meslek Yüksekokulu binasını Ceylanpınar’ın daha merkezi bir noktasında inşa etmediniz? Milletinin parasını çarçur edenlere, eğitim yuvasını karakola dönüştürenlere, eski püskü karakol binasını eğitim yuvası olarak pazarlayanlara ilk seçimde gereken dersi vermeliyiz. Uyan Şanlıurfa halkı! Uyan #Ceylanpınar halkı! 20 yıldır iktidar gücünü elinde bulunduran AKP, size hep zarar verdi. Şanlıurfalılar ve Ceylanpınarlılar, varlık içinde yokluk yaşıyor. Hep birlikte AKP’yi yolcu edip kentimizi kalkındıracağız. Son olarak şunu belirtelim: Ceylanpınar Tarım Meslek Yüksekokulu biran önce Şanlıurfa merkezden asli yeri olan Ceylanpınar ilçe merkezine taşınmasını destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 
 

HABER MERKEZİ

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.