Hoşgeldiniz  

Yunanistan Aleviliği resmi olarak tanıdı…

İkrar-HA1 | 15 Nisan 2021 | Alevilik, Genel, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Yunanistan Aleviliği resmi olarak tanıdı…

İKRAR – Yunanistan Hükümeti, ülkede yaşayan Alevi yurttaşların talepleri doğrultusunda parlamentodan geçirerek yasalaştırdığı kanun düzenlemesi ile Aleviliği resmi olarak tanıdı. Yunanistan Eğitim Bakanlığı bürokratları Evros bölgesinde açılan ilk resmi Cem Evi’ni ziyaret ederek açılışı gerçekleştirdi.

Türkiye dışında birçok ülkede yürürlüğe giren Aleviliğin resmi olarak tanınması dalgasına Yunanistan’da katıldı. Yunan hükümeti tarafından hazırlanan kanun düzenlemesi ile ülkede bulunan Cem Evleri Resmi ibadethane olarak kabul edildi. 

”ALEVİLERİN HAKLARINI KORUYACAĞIZ, OKULLARIMIZDA ALEVİLİĞİ ANLATACAĞIZ”

Yunanistan Eğitim Bakan Yardımcısı Angelos Syrigos, Evros’ta açılan ilk resmi Cemevi’ni ziyaret ettiler. Ziyarette konuşan Bakan Yardımcısı Syrigos “Yunanistan’da maalesef Alevilik İslami vakıf ve derneklerin gölgesinde bırakıldı. Alevilerin dernekleri ve vakıflarına burada yine müslümanlar tarafından saldırılar, tacizler gerçekleştirildi. Hükümetimiz, Alevileri tanımak için çeşitli kurumlarla derneklerle görüştü ve bugün alınan bu kararın altında da bu kurumların mücadelesi vardır. Alevilerin inancının berraklığını hissettik. Ülkemizde yaşayan her Alevi vatandaşımızın tüm hakları hükümetimizin güvencesindedir. İbadethanelerimizin korunması ve her türlü hakları korunacaktır. Okullarımızda da Aleviliği ve Alevileri anlatacağız. Yunanistan farklılıkları ile güçlenecektir” dedi. Bakan Yardımcısı Syrigos’a Bölge Valisi, Eyalet Belediye Başkanı ve Yunanistan Alevi Dernekleri temsilcileri katıldılar. 

 

İKRAR HABER AJANSI

(Haber Merkezi) 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.