Hoşgeldiniz  

Zini Katliamı Anmasına Çağrı

Haberci34 | 27 Temmuz 2021 | Alevi Haberleri, Alevilik, Etkinlik ve Duyurular, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Yaşam A- A+

Zini Katliamı Anmasına Çağrı

İKRAR – 1938 yılında Erzincan’ın Kılıçkaya ve çevre köylerinden toplanan erkeklerin, Zini Gediğinde katledilişi anılıyor.

Zini Gediği İnisiyatifi 8 Ağustos Pazar günü yapacakları anma İçin çağrıda bulundu. 1938 yılında Alevi köylerinden topl anan 100’e yakın erkeğin Zini Gediğinde katledilmesi nedeniyle yapılacak olan anma için yapılan çağrının tamamı şöyle:

8 Ağustos 2021 Pazar,
Saat 16:00’da,
Erzincan Kılıçkaya Köyü’ndeki anma etkinliğine davet…

Kulaklara fısıldanan katliam ZİNİ Gediği

1938 yılı yaz ayları, Harman Zamanıdır. Dersim kırımını yapacak askeri komutanın bir ayağı Erzincan’a bağlı Surbahan/Kılıçkaya köyünde üslenmiştir.

Surbahan’dan ve çevre köylerden toplanan ve hepsi de Alevi ve erkek olan 100’e yakın masum köylü üç gün Eyüp Ağa’nın ahırında tutulur.

Aralarında şehir esnafından Yağcı Ali, Murtaza Ali, şoför Şükrü, ortaokul öğrencisi Hüseyin Gökdemir, Rüştiye Mezunu Süleyman Gökdemir, köyün muhtarı Halil İnce dahil, her yaş ve meslek grubundan insanlar vardır. İplerle birbirine bağlanarak askerlerin gözetiminde dağa doğru başlatılan bu yolculuk 3 bin 200 metre yükseklikte Ovacık sınırlarında “ıssız” bir yer olan Zini Gediği’nde son bulur.

Getirilenlerin hepsi burada öldürülür.

Cesetler açıkta, tozun toprağın içinde öylece bırakılır.

Katliama maruz kalan köyler (Mollaköy, Surbahan, Kismikor, Balıbey, Mağaçur ve Girlevik) ve katledilenlerin tamamı yaklaşık 200 yıl önce Pulur’dan (Ovacık) gelip yerleşenlerden oluşmaktadır.

Bu ıssız dağlarda 100’e yakın köylü katledilirken, aileleri de bilemedikleri bir yolculuğa; sürgüne zorlanmışlardır.

Bu kırımı hatırlatmak, katledilen atalarımızı anmak üzere herkesi 8 Ağustos’ta, saat 16:00’da, Erzincan Kılıçkaya’daki etkinliğe davet ediyoruz.

Zini Gediği İnisiyatifi

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.